Skalice modrá do bazénu, bezpečnost, použití, dávkování

Skalice modrá je obecně známý název pro pentahydrát síranu měďnatého (CuSO). Dříve byla často používána pro úpravu vody v bazénech. Vzhledem k její toxicitě a problematickému dávkování se od používání upustilo. Nahrazena je bezpečnějšími prostředky - bazénová chemie určená speciálně pro údržbu vody v bazénu.  

BezpečnostSkalice modra

Modrá skalice je velice toxická, při požití způsobuje zvracení a průjmy s příměsí krve. Je velice nebezpečná pro vodní organismy. Obrovský problém vznikne při požití, nebezpečné je ovšem i koupání v předávkované vodě. Klasický případ jsou zelené blond vlasy, je to první varování. Dlouhodobé koupání v takové vodě způsobí zdravotní problémy. Nebezpečné je použití do bazénů pro děti.

Použití 

Modrá skalice se používá k výrobě v chemickém průmyslu, například k výrobě minerálních barev, k moření dřeva a další. Vzhledem k jejím vlastnostem se dříve používala k hubení řas a k potlačení jejich růstu v bazénové vodě. Tento přežitek se stále více objevuje v návodech jak ušetřit na diskuzních fórech a jiných webech. 

Dávkování modré skaliceChlor šok 166 Kč/kg

Velký problém je dávkování modré skalice. Dříve byla doporučována dávka modré skalice 5 gramů na metr krychlový vody. Nyní se stále častěji objevují názory, že i tato dávka je pro lidský organismus nebezpečná. 

Další problém s dávkováním je kontrola množství aktivní látky ve vodě. V klasických bazénářských obchodech se testry na modrou skalici neobjevují. Modrá skalice z vody nevyprchá, zůstává neustále obsažena ve vodě a mizí z vody velice pomalu. Proto je velice složité, odhadnout obsah aktivní látky v bazénu. Hrozí předávkování, nebo naopak malý obsah aktivní látky, tím pádem žádný účinek.

Doporučení

U domácích bazénů je obrovská výhoda. Co si do bazénu nasypete, v tom se budete koupat. Je to pouze Vaše volba. Z dlouhodobé praxe doporučujeme používat ověřené prostředky pro údržbu bazénu. Nejlépe u firem, které mají zkušenosti s prodejem bazénové chemie. Triplex tablety od 195 Kč/kg

Použití modré skalice nedoporučujeme z důvodu rizika předávkování, těžkého měření aktuálního množství aktivní látky. Navíc i přes použití modré skalice je nutné upravovat vodu pomocí chlóru nebo bezchlórovou metodou (oxidovat nečistoty). Pouze s modrou skalicí se voda v bazénu začne kazit. Pokud chceme provozovat levně domácí bazén a máme na údržbu čas, použijeme chlornan sodný. Nevýhodou je obrovské množství času ztráveného údržbou. Chlornan sodný by se měl aplikovat každý den, ručně, případně pomocí automatického dávkovače.

V poměru cena výkon doporučujeme chlorové tablety do bazénu. Podle velikosti bazénu a velikosti tablety vydrží jeden až tři týdny. Tím se čas strávený nad údržbou bazénu zkrátí na minimum. Více informací v článku Chlorové tablety do bazénu, 3v1, 5v1, jaké vlastně vybrat? Jednou za 2 měsíce doporučujeme provést chlorové ošetření vody - chlor šok. Více informací naleznete v článku Chlor šok, jak ho použít, dávkování do bazénu, složení a další rady.

Další informace naleznete v článku Úprava vody v bazénu - článek.