Úprava vody v bazénu, 5 jednoduchých kroků

O úpravě vody v bazénu a bazénové chemii se napsalo již mnoho.

Úprava vody v bazénu

Přinášíme Vám přehled v jednoduchých pěti krocích. Pro křišťálovou vodu ve Vašem bazénu je důležité dodržet postup údržby vody a v neposlední řadě použít kvalitní prostředky.

Kvalitní bazénová chemie nemusí mít nejlevnější pořizovací náklady. Ovšem levný provoz bazénu je důležitější. Dlouhodobé náklady na provoz bazénu jsou ovlivněny kvalitou bazénové chemie, její koncentrací a účinností. Za zmínku také stojí bezpečnost produktů.

Voda v bazénu by nám měla přinášet radost, relaxaci a odpočinek. O problémech s vysokou koncentrací chloru, špatným pH, následným svědění očí a pokožky a zdravotních problémech bychom mohli napsat další článek.

Regulace pH

Základem čisté vody v bazénu je správná hodnota pH.
Doporučovaná hodnota pH je 7-7,4.
Hodnotu pH určíme pomocí testeru pH.
Na požadovanou hodnotu upravíme pomocí přípravků pH plus, případně pH mínus.

V eshopu naleznete kategorii úprava pH, pH minus, plus.

Více informací o úpravě pH naleznete v článku Úprava pH v bazénu, měření a regulace.

Dezinfekce vody.

Desinfekce vody v bazénu je velice důležitá. Máme-li v bazénu správné pH, můžeme se pustit do desinfekce vody.
Desinfekcí vody zabráníme růstu řas a množení bakterií. Nejčastěji používaná je chlorová desinfekce bazénové vody.

Desinfekce vody je jednorázová, tzv chlor šok (šokové zvýšení obsahu chloru ve vodě) a dlouhodobá. Chlo šok se používá při znečištění vody, po bouřkách, při uvedení bazénu do provozu atd. Nejčastěji používané pro dlouhodobou péči o bazén jsou chlorové tablety do bazénu. Stále více populární se stává bezchlorová bazénová chemie, kterou můžeme do bazénu aplikovat pomocí tablet nebo v tekuté podobě. U komerčních bazénů se používá chlornan sodný pro úpravu vody, je vhodný pro automatické dávkovače bazénové chemie.

Bezchlorová bazénová chemie na bázi aktivního kyslíku je vhodná při přecilivělosti na chlór. Aktivní kyslík je možné zakoupit v tekutém stavu, granulátu, případně formou tablet.

Odstranění řas

Řasu v bazénu poznáme podle mazlavých stěn. Typická je zelená voda v bazénu, někdy může být i do hněda. Pokud máme v bazénu správné pH, dostatek chloru a přesto se objeví řasa, použijeme algicid. Algicid je speciální prostředek proti růstu řas a k jejich hubení. Pozor při výběru algicidu u vířivých bazénů a bazénu s protiproudem. Algicid může být pěnivý, proto pro bazény s protiproudem používejte nepěnivý algicid!

Vločkování

Řasy máme zahubené, vodu vydesinfikovanou, nyní přichází čas na vločkování zbylých nečistot. Vločkovač použijeme dle návodu u jednotlivých produktů v eshopu nebo na obalu. Nalijeme vločkovač, necháme působit a sraženiny vyfiltrujeme filtrací bazénu, případně vysajeme. Vločkovač rozjasní vodu a vysráží i mikroskopické částečky, s kterými má problém i písková filtrace.

Čištění a údržba

Pokud uvažujete o křišťálové vodě ve Vašem bazénu, bez čištění a údržby se neobejdete. Používejte prostředky určené pro bazény. Klasické pěnivé čistící prostředky udělají víc škody než užitku. 

Čistící prostředky pro bazény, vířivky, wellness jsou nepěnivé a jsou připraveny bojovat s mastnotou, potem, opalovacímy krémy, typické pro venkovní bazény. Nutné je odstranit linku podél hladiny bazénu. 

Důležité je také kvalitní bazénové příslušenství. Plováky na tablety, teploměr bazénové vody, testry atd. V neposlední řadě jsou důležité prostředky na boj s tvrdou vodou a odstranění vodního kamene v bazénu.

Nezapomínejte čistit písek ve filtraci a podle údržby jednou za čas písek vyměnit. 

 

Přejeme Vám spoustu krásných chvil strávených ve Vašem bazénu s průzračnou vodou.