Jak správně zazimovat vířivku

Jak správně zazimovat vířivku

Někteří majitelé vířivek nechtějí používat vířivku v zimních měsících a tak stojí před problémem, jak vířivku vlastně správně zazimovat. Nabízí se rovnou dvě varianty.

Zimní chod vířivky se sníženou teplotouJak zazimovat virivku

Nejlepší variantou zazimování vířivky je vodu nevypouštět. Všeobecně se doporučuje chemicky upravit vodu na správnou hodnotu pH (v rozmezí 6,8 – 7,4) a zajistit dezinfekci vody po celou dobu. Samozřejmostí je důkladné vyčištění filtru. 

Následně na ovládacím panelu je nutno vířivku přepnout do úsporného programu SLEEP, kdy ohřev je nastaven na nezámrznou hodnotu a filtrační doba je výrazně snížena. Pokud Vaše vířivka nemá tento program, jednoduše nastavíte minimální teplotu a dobu filtrace snížíte na cca 1 hodinu. Ideální je konzultovat tento spánkový zimní režim s výrobcem.

Toto je nejšetrnější způsob zazimování vířivky a je doporučován většinou výrobců vířivek. Nezapomínejte během zimy pravidelně kontrolovat vířivku. Doporučujeme kontrolovat stav vody a kvalitu. V případě problémů vodu dopustit a ošetřit chemií, ideální je chemie do vířivky. Pro zimní období doporučujeme chlorovou chemii.

Vypuštění vířivky a zazimování

V případě, že se rozhodnote vodu vypustit, svěřte tuto práci odborníkům, kteří mají zkušenosti se zazimováním vířivky. Nepostačí vodu jen vypustit a vířivku vysušit, je nutno rovněž odsát vodu z potrubí, čerpadel, všech trysek, povolit výpustní šrouby... Zmrzlá voda může napáchat velké škody a jejich následné odstranění může být výrazně finančně náročnější. Mnoho výrobců neuzná reklamace způsobené zamrznutí a popraskání potrubí. Je třeba si uvědomit, že vířivky mají až stovky trysek. Hrozí poničení čerpadel, přírub, potrubí a skeletu vířivky. Bohužel sehnat náhradní díly na některé vířivky je problémové a velice nákladné. Po sečtení všech prací a materiálu se mnohokrát vyplatí zakoupení nové vířivky

Vždy je třeba zvážit cenu zimního provozu s napuštěnou vířivkou se sníženou teplotou vody, zazimování od profesionální společnesnosti  a zvážit riziko škod vzniklých mrazem.

V obou případech zazimování vířivky je vhodné vířivku opatřit ochranným obalem, který ji ochrání před povětrnostními vlivy. Tento ochranný kryt můžete zakoupit v eshopu a lze jej ušít na míru přímo pro vaši vířivku.