Péče o vodu vířivky

Velice důležitá je péče o vodu. Čistotu vody ve většině námi dodávaných hydromasážních van a venkovních vířivek zajištují klasické  kartušové filtrační vložky na pevné nečistoty a ionizátor. Ten působí jako desinfekce vody a pomáhá v boji proti bakteriím a řasám.Péče o vodu vířivky

pH a tvrdost vody

Sledování tvrdosti vody a pH je předpokladem pro čistotu a kvalitu vody. K tomu nám pomáhají testery na ph a tvrdost vody. Interval výměny vody je závislý právě na těchto faktorech. Úprava pH (pH mínus, pH plus) je velice důležitá. Hladinu pH musíme držet neutrální (7 až 7,4). Pokud je hladina pH jiná, ionizátor neplní správně svou funkci a je oslabena ochrana vody před bakteriemi a řasami. Snížený účinek mají i chemické prostředky pro údržbu vody. Tvrdost vody je důležité sledovat pro ochranu trysek, potrubí a čerpadel před vodním kamenem.

Chemie do vířivky

Je pouze na Vás, pro jakou údržu vody se rozhodnete. V e-shopu naleznete speciální kategorii chemie pro vířivky. Nabízí se hned několik možností. Jednou z nich je bezchlórová desinfekční chemie založená na bázi aktivního kyslíku. Její výhodou oproti chlorové chemii je jednoduchý způsob dávkování. Větší dávkování není škodlivé a mizí problémy s přecitlivělostí na chlór (pálení sliznic, očí a pokožky). Klasická chlorová desinfekce se nedoporučuje z důvodu vyšších teplot vody a s tím spojený zrychlený rozpad chlóru. Zároveň se snižuje jeho účinnost. V případě použití chlorových tablet používejte pomalurozpustné tablety určené pro vířivky společně s dávkovacím plovákem. Desinfekce na bázi chlóru je povinná v komerčních zařízeních, kde se předpokládá horší udržitelnost kvality vody.

Doporučujeme

  • pravidelně čistit filtrační vložku pod proudem tekoucí vody minimálně 1x za měsíc
  • pravidelně kontrolovat pH, tvrdost vody a stav aktivního kyslíku, popřípadě chloru
  • výměna vody ve vířivkách je individuelní, závisí na údržbě vody a četnosti používání (doporučená výměna při správné údržbě je kolem tří měsíců)
  • před použitím vířivky se důkladně umýt  a zabránit tak zanešení, pozor na zbytky mýdla, které mohou vytvářet na vodní hladině pěnu
  • čistit okraje vířivky od usazenin
  • používejte čistič cirkulačního potrubí (před vypouštění vody)

 

Více informací o jednotlivých přípravcích najdete v Eshopu