Chlor šok, jak ho použít, dávkování do bazénu, složení a další rady

Chlor šok 

Chlor šok je nestabilizovaný anorganický 70% dezinfekční granulát pro úpravu bazénové vody. Nestabilizovaný = po rychlém nástupu dezinfekčního účinku rychle vyprchá. Výhodou je možné vyšší dávkování bez rizika předávkování. Účinná látka je chlornan vápenatý

Stabilizovaný chlorový granulát je vhodnější pro první ošetření bazénové vody po napuštění. Má menší množství dezinfekčních látek cca 60% a obsahuje stabilizátory. Chlór vydrží ve vodě déle, lépe odolává vyšším teplotám, slunci atd. Při předávkování chlórem je nutné použít Chlor Stop - při dlouhodobém předávkování hrozí vybělení bazénu, schodů a zdravotní problémy pro koupající se.

Jak použít chlor šokChlor šok Chemoform granulát

Před použitím chlor šoku nezapomeňte změřit a upravit hladinu pH, alkalinitu a ideálně změřit i hladinu chlóru v bazénu. 

Chlor šok se používá při uvedení bazénu do provozu a při zvýšené zátěži bazénu, při bouřkách, nebo zvýšeném výskytu řas. Vybírat můžete velké množství přípravků v eshopu v kategorii chlor šok (1kg, 3kg, 5kg, 10kg a 40kg). Nejlevnější chlor šok - ceny od 166Kč za 1Kg.

Přípravek rozpustíme v kbelíku s vodou a rovnoměrně rozlejeme podél okrajů bazénu - ideální na noc. Necháme zapnutou filtraci.

Druhou variantou je dávkování přes skimmer a pískovou filtraci - samozřejmě při zapnuté filtraci.

Pozor na důkladné rozmíchání přípravku - nerozpuštěný granulát v kontaktu s povrchem bazénu může vybělit skvrny.

Chlor šok a jeho dávkování

Chlor šok ve formě granulátu dávkujeme dle etikety na výrobku. Chlor šok 166Kč kg

Při uvedení bazénu do provozu 70-90g na 10m3 u nestabilizovaných produktů (Aqua Blue Šok, Chemoclor CH Granulát 70%) .

Stejné množství můžeme použít pro šokové ošetření bazénové vody po bouřkách a při zvýšeném provozu bazénu, nebo zhoršené kvalitě vody (výskyt řas, mazlavá voda, mléčná kalná voda atd.)

Šokové ošetření vody se obecně doporučuje provést jednou za 2-3 týdny.

Chlorový granulát lze použít pro průběžnou údržbu bazénové vody, dávkuje se 20-30g přípravku na 10m3 vody v bazénu a to každé 2-3 dny. 

Kdy se lze koupat po chlor šoku? Kdy vyprchá?

Obecně se doporučuje po aplikaci chlor šoku v bazénu odložit koupání na 24 hodin a to v případě, že dávkujeme podle doporučení. Pokud budete cítit velký zápach chlóru, změřte hladinu chlóru pomocí testru a v případě větších hodnot odložte koupání na pár dní. Pokud dodržíte dávkování, neměl by být s vysokou hladinou chlóru problém.

Pro průběžnou dezinfekci bazénu dooručujeme použít chlorové tablety do bazénu. Odpadne Vám tak starost s dávkováním chemie. Tablety dle velikosti vydrží dezinfikovat bazén cca týden. Kromě chlóru obsahují vločkovač a algicid.

Obecné informace jak se starat o bazénovou vodu a jak upravit vodu v bazénu najdete v článku úprava vody v bazénu.