Chemie do vířivky, jak na úpravu vody ve vířivce

S otázkou jak na úpravu vody ve vířivce se potkáváme velice často

Způsobů jak ošetřit vodu ve vířivce je mnoho. Záleží na konkrétním provozu.

Chemii do vířivky můžeme dávkovat automaticky, speciálním zařízením. Pro běžný domácí provoz postačí bez diskuze dávkování manuální ve formě tablet nebo tekutých přípravků. Variant je nepřeberné množství. 

Výrobců chemie do vířivky je veliké množství. Pozor na produkty určené pro bazény, jsou mnohokrát levnější, ale mohou zapříčinit tvorbu pěny ve vířivce a rychlejší úbytek aktivních desinfekčních látek. Celkově se může rádoby levná chemie do vířivky prodražit před ověřenými prostředky. 

Pokud s úpravou vody ve vířivce začínáte, doporučujeme sady chemie do vířivky. Vybrat si můžete chlór, nebo bezchlórovou sadu.

Úprava vířivky chlórem

Chemie do vířivky, jak na úpravu vody ve vířivceChlórová chemie patří k osvědčeným desinfekčním prostředkům. V případě správné koncentrace chlóru je voda ve vířivce perfektně ošetřena a dezinfikována. Problémem je dávkování, při přechlórování vířivky se stává koupání nepříjemné, pálí oči, svědí kůže. Díky teplé vodě a pohybu vody ve vířivce se chlór rychleji uvolňuje a stává se, že po opuštění vířivky klesne na minimální hodnoty. Voda se začne kazit. Řešením problému s dávkováním chlóru do vířivky jsou pomalurozpustné tablety určené pro vířivé bazény. Tato tableta vydrží ve vířivce cca týden, dle velikosti vířivky užívání. Navíc doporučujeme tabletu umístit do plováku, který zajistí svým pohybem rovnoměrné šíření desinfekce. Výhodou je možnost regulovat dávkování chlóru a při koupání jednoduché vyjmutí chlorové tablety z vířivky. Tyto tablety najdeme i ve formě 3v1, navíc obsahují přísady jako jsou algicid, vločkovač atd.

Úprava vířivky aktivním kyslíkem - bezchlorová chemie do vířivky

Bezchlorová chemie do vířivky je vhodná pro alergiky a doporučuje se pro citlivou pokožku. Aktivní kyslík ve vířivce má obrovskou výhodu, nedráždí oči a kůži. Úprava vody ve vířivce aktivním kyslíkem je používána čím dál častěji. Používají se buď kyslíkové tablety spolu s tekutým aktivátorem, případně tekutou formou rovnou do vířivky. Pokud se rozhodneme pro úpravu vody ve vířivce na bázi aktivního kyslíku, musíme počítat s trochu dražším provozem. Na oplátku předejdeme problémům s reakcí na chlór. 

Tvrdost vody

Průzračná voda ve vířivceNezapomínejte na tvrdost vody. Správný a dlouhodobý chod vířivky vyžaduje péči, předejdete tak zbytečnému servisu. Dlouhodbobým provozem vířivky s tvrdou vodou, případně měkkou vodou může dojít k nevratným poškozením komponentů vířivky. V případě tvrdé vody ve vířivce se usazuje vodní kámen na skeletu vířivky, na tryskách a největším problémem je usazení v ohřevu a čerpadlech. Může se projevit pomalejším ohřevem vířivky, většímy náklady na vytápění vířivky a dokonce nefuknčností ohřevu. Problému s tvrdou vodou si můžete všimnout běžně v domácnosti, kohoutky, rychlovarná konvice atd. Poté stačí do napuštěné vířivky přidat speciální přípravek který zabrání usazování vodního kamene a železa. Prohlédněte si kompletní přehled produktů pro boj s tvrdou vodou, usazováním a čištění usazenin.

Čistění potrubí vířivky

Potrubí vířivky je velice náchylné k usazení nečistot. Nečistoty ve vířivce jsou lehce viditelné a odstranitelné, potrubí je na tom hůře. Pokud se v tryskách a potrubí usadí řasy a nečistoty, ihned po napuštění čisté vody se voda ve vířivce kontaminuje a boj se špinavou vodou začíná nanovo. Doporučujeme použít speciální prostředek na čištění potrubí vířivek, který se aplikuje před vypuštením vody. Nechá se působit při zapnutých čerpadlech a po vypláchnutí se napouští čistá voda.